Magiczna podróż do krainy cytr

Klub Turystyczny Elektryków

STYKI”

serdecznie zaprasza na koncert pt.:

Magiczna podróż do krainy cytr”

cytry_2 strona

4 grudnia 2014 r. godz. 20:00

Kawiarnia Podróżnicza „Południk Zero”

ul. Wilcza 25, Warszawa

występują:

Grzegorz Tomaszewski – cytry

Michał Kulenty – saksofony, flety

WSTĘP WOLNY

Honorowy patronat nad koncertem objął

Dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej

PROF. DR HAB . INŻ. LECH GRZESIAK

Inspiracją do zorganizowania koncertu jest obchodzony w roku 2014 – Rok Oskara Kolberga, znakomitego polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora. Jest to równocześnie koncert mikołajkowy, który wprowadzi nas w cudowną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Magiczna podróż do krainy cytr” to także włączenie się „STYKÓW” w organizację obchodów 95 rocznicy powstania Wydziału Elektrycznego, a także 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej. Nasza Alma Mater to największa i najstarsza uczelnia techniczna w Polsce powołana do życia 15 listopada 1915 r.

Niedługo będziemy mieć także przyjemność świętowania naszego lokalnego jubileuszu – 50 lat propagowania idei krajoznawczych przez turystów – elektryków. „STYKI” od wielu lat przemierzają polskie (i nie tylko) drogi i bezdroża pokazując, że raz na jakiś czas warto zostawić zdobycze techniki i docenić piękno przyrody.

Mamy nadzieję, że to niecodzienne, muzyczne wydarzenie będzie doskonałą okazją do refleksji i na długo zapisze się w sercach wszystkich słuchaczy.

Zapraszamy serdecznie!

Grzegorz Tomaszewski

Grzegorz Tomaszewski (ur. w 1961) to obecnie jedyny systematycznie koncertujący cytrzysta w Polsce. Laureat Nagrody im. Czesława Niemena VIII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2005 roku. Jako pierwszy w Polsce nagrał w 2005 r. płytę tylko na cytrach pt. „Rośnie ziele”, zawierającą kompozycje własne oraz autorskie opracowania tematów ludowych. Wykonuje też własne aranżacje polskiej muzyki klasycznej. Gra na instrumentach historycznych, z początku XX wieku. Współtworzył ważne dla polskiej sceny folkowej zespoły, m.in. Ojdana i White Garden, realizował też liczne autorskie projekty muzyczne i popularyzatorskie.

Grywa na różnych modelach cytr, przeważnie akordowych, które często sam przerabia, by dostosować je do własnych wizji muzycznych. Jeden ze swoich instrumentów zmodyfikował przez dodanie gryfu, przez co uzyskał nowe możliwości techniczne i brzmieniowe. Podstawowym modelem używanym przez Grzegorza Tomaszewskiego jest fidola Fischera – popularna w latach 20-30 XX wieku czteroakordowa cytra, na której gra się palcami, smyczkiem oraz za pomocą guzikowej klawiatury nazywanej przez twórcę instrumentu Fischera Mandoliniette. W czasie koncertów i prezentacji używa od 3 do 5 cytr, jedna z nich zbudowana została specjalnie dla artysty przez poznańskiego lutnika Stefana Niewczyka. Jest 3,5 oktawowa, chromatyczna, barwą dźwięku przypominająca fińskie kantele.

W swoim dorobku fonograficznym ma dwie płyty nagrane tylko na cytrach – „Rośnie ziele” (2005) oraz „Kuranty przeszłości” (2011), a także kilkanaście nagranych z innymi muzykami. Na przestrzeni dwudziestu ostatnich lat grał w Polsce i w siedmiu krajach europejskich reprezentując w 2006 roku Polskie Radio wraz z Michałem Kulentym (saksofony, flety) na Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej w Kaustinen (Finlandia ) czy też szerzej polską kulturę w przedsięwzięciach organizowanych przez Konsulat Polski w Mediolanie. W roku 2010 powołał do życia Kwartet Pałucki – zespół składający się z wybitnych postaci polskiego nurtu „worldmusic”. Zespół ten w kwietniu 2014 roku – Roku Kolbergowskim przedstawił nowy program zainspirowany zapisami Kolberga pt. „Zapomniane Pieśni Pałuk”.


Fascynujące efekty osiągane są przez grę na cytrze smyczkiem, a nawet dwoma – ta technika to znak rozpoznawczy artysty. Można tę technikę usłyszeć w utworze „Inwencja na dwa smyczki”.

Artysta mieszka w Wielkopolsce, gdzie nie ma tradycji gry na cytrze . Nie przeszkadza mu to jednak tworzyć kompozycji opartych na wielkopolskich melodiach ludowych. Innymi źródłami materiału do kompozycji są melodie z Radomszczyzny i Kujaw oraz muzyka polskiego średniowiecza i renesansu.

Grzegorz Tomaszewski jest autorem kilkudziesięciu tematów skomponowanych na cytrę.

www.gregor-cytra.com

Michał Kulenty

Michał Kulenty (ur. 1956) jest kompozytorem, producentem, muzykiem multiinstrumentalistą (saksofony: ts, as, ss, fortepian, flety, klarnet, instrumenty ludowe), pedagogiem, radiowcem. Gra bardzo melodyjnie, czystym tonem. Jego sposób gry przyniósł mu miano “polskiego Garbarka”. I tak jak Garbarka, nie można go zaszufladkować jako muzyka jazzowego. Tworzy głównie muzykę z pogranicza jazzu, muzyki ludowej i sakralnej. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz klasykę saksofonu na Warszaw-skim Uniwersytecie Muzycznym. Razem Wojciechem Niedzielą, Janem Niedzielą i Woj-ciechem Kowalewskim stworzył zespół Michał Kulenty Quartet, który nagrał dwie płyty: Polska (1990) i Głos na rozstaju (1996).

W swojej karierze współpracował m.in. z Marcinem Maseckim, Czesławem Niemenem, Yo Yo Ma, Acid Drinkers i Arką Noego. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi (w tym z Filharmonią Narodową), również z czołowymi zespołami jazzowymi, jest autorem muzyki teatralnej i filmowej. Dla EUROZONE MUSIC nagrał wspaniałe utwory inspirowane polską muzyką ludową.

Będąc otwartym na świat dźwięków różnych kultur, poznał wiele stylistyk muzycznych. Jego aktywność artystyczna jest wielokierunkowa.

Jest cenionym niemal w całej Europie i wielu pozaeuropejskich krajach muzykiem.

Wbrew przez lata wypowiadanym opiniom, że nie da się sensownie połączyć polskiego folkloru i jazzu on robi to ze wspaniałym efektem. Tworzy piękne, melodyjne, przesycone romantyzmem utwory.

W zeszłym roku w ramach Jazz Jamboree odbyło się wykonanie jego kolejnego dużego multimedialnego projektu “Światłość i blask”. Michał Kulenty zawarł w nim szeroką rozpiętość stylistyczną. Rozbudowany utwór „Światłość i blask” określił lakonicznie jako „koncert słowa i dźwięku”. Wystąpił z nim zespół złożony ze znakomitych jazzmanów, czwórka wokalistów, chór dziecięcy i recytujący refleksyjne teksty Kulentego aktor Aleksander Trębczyński.

Michał Kulenty jest również autorem jazzowego spektaklu “Więcej nieba” (2003 r.) , w którym udział wzięli muzycy jazzowi i nie-jazzowi, chór i Jerzy Zelnik, który recytował teksty autora.

Wśród koncertowych programów autorskich Kulentego wyróżnia się program „Nie ma miłości bez ofiary”. Obejmuje on utwory wokalne, wokalno–instrumentalne i instrumentalne inspirowane chrześcijaństwem.

http://mkulenty.kdm.pl

 cytry_1 strona