O Chałupie

Pieczęć_Chałupy_Elektryków

Od sierpnia 1981 roku czynna jest w_Polanach Surowicznych Chałupa Elektryków – studencka baza turystyczna prowadzona przez nasz Klub. Założycielem bazy i pierwszym jej opiekunem było Koło Wydziałowe NZS Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Jak przystało na prawdziwych elektryków, boimy się panicznie prądu i z tego powodu w_Chałupie brakowało fazy przez kilkadziesiąt lat. Ostatnimi czasy strach nasz nieco zelżał, więc po generalnym remoncie podłączyliśmy w 2017 roku Chałupę do Słońca, wynikiem czego dysponujemy różnicą potencjałów ~230V.

chalupa01

Chałupa jest otwarta w_czasie wakacji, w_większość przerw świątecznych oraz we wszelkie „dłuższe łykendy” i_święta. Chatkę odwiedza w_ciągu roku wielu turystów oraz sympatyków tego miejsca. Jest doskonałą bazą wypadową do wypraw rowerowych i_wędrówek pieszych. Tuż obok mamy masyw Bukowicy czy Kamienia, a_w_ciągu jednego dnia można dotrzeć do zaprzyjaźnionych Chatek w_Łupkowie, Zyndranowej, Ropiance czy Teodorówce.

Z_Rymanowa przez Polany Surowiczne do Jasiela przebiega 27 kilometrowy znakowany szlak historyczno-turystyczny Beskidzka trasa kurierska „Jaga-Kora” stanowiący fragment szlaku kurierskiego Komendy Głównej ZWZ Armii Krajowej prowadzącego w_latach 1940-1945 z_Warszawy do Budapesztu przez tereny Beskidu Niskiego.

Wiele osób popadło w nałóg Chałupowy i_ciężko im się powstrzymać przed wstąpieniem na Polany Surowiczne, gdy tylko znajdą się w_okolicy. Ci, którzy znaleźli się w_strefie przyciągania okołopolańskiego, witani są w_gościnnych progach Chałupy Elektryków kubkiem gorącej herbaty.

Warunki chałupowe jakie są każdy wie, a_jak nie wie to się na własnej skórze przekona i_żałował nie będzie. Choć nasze nastawienie do światła elektrycznego uległo zmianie to nie zrezygnowaliśmy z ciepłego blasku świec i_przyjemnej atmosfery wieczornych saloonowych posiadówek przy gitarze. Każdy turysta ma zapewnione doborowe towarzystwo, dostęp do kuchni oraz miejsce pod karimatę w_pokoju z_widokiem na krowy, biopaliwa i_inne habazie. Zapewniamy również 200 hektarów świeżej zielonej trawy do kolan.

W dolinie potoku Surowicznego, na południowych stokach Polańskiej znajdują się pozostałości wysiedlonej łemkowskiej wsi Polany Surowiczne.
Jedynymi zachowanymi jej elementami, które dzięki naszym staraniom nie dały się pokonać naturze, są greckokatolicki cmentarz i_ruiny starej cerkiewnej dzwonnicy. Cmentarz co pewien czas czyścimy z_zarastających go chwastów i_krzewów a_od 2012 roku przy naszym współudziale prowadzono w czasie wakacji remont dzwonnicy mający na celu przywrócenie jej świetności. Prace zakończyły się sukcesem w roku 2022. Teraz w naszej dolinie można usłyszeć bicie historycznego dzwonu na Anioł Pański.

Czasami w_lesie ktoś jeszcze znajdzie kawałki wojennego złomu…

W lecie Chałupa jest otwarta dla turystów od końca czerwca do końca sierpnia, a_czasami nawet dłużej. Zimą organizowane są tradycyjne klubowe wyjazdy sylwestrowe (tzw. Syberiady – budynek z racji swej konstrukcji nie należy zimą do najcieplejszych choć po remoncie jest o całe niebo lepiej niż przed nim).
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, a_zwłaszcza tego, czy w_wybranym przez Ciebie terminie akurat Chałupa będzie otwarta, sprawdź w dziale Kiedy czynna lub skontaktuj się z_nami – szczegóły w_dziale Kontakt.

Współrzędne GPS Chałupy Elektryków:

49°27’3.6” N, 21°52’49.6” E

49.451000° N, 21.880444° E

 

Linki

http://www.chatki.com.pl/polany.html