XXV Majówka Wydziału Elektrycznego PW.
Nowogród – Wrota Mazur
i Podlasia:
13 maja 2023 r., godz. 7:15

XXV_Majowka_WE_2023_baner_X

Szanowni Państwo,

Drodzy Uczestnicy naszej

XXV Majówki Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej
„NOWOGRÓD – Wrota Mazur i Podlasia”

Już tylko pojedyncze dni dzielą nas od wyruszenia na szlak. Wszystko przygotowane, domknięte. Będziecie Państwo ubezpieczeni, mamy opłacone gościny w kurpiowskich gospodach, oczekują nas gospodarze Elektrowni OSTROŁĘKA oraz skansenu nad Pisą i Narwią, i znakomity autokar firmy RAF TRANS pod parą – w drogę zatem!

Spotykamy się o 7.15 przed Gmachem Głównym Politechniki, wkrótce potem wyruszamy.

Na obfite śniadanie zapraszam wszystkich do zajazdu Kurpianka w Różanie (w menu oczywiście nie zabraknie turystycznej jajecznicy na boczku, naleśników, półmisków rozmaitych smakołyków i dobrej kawy!).

Kolejny punkt Majówki 2023 to zwiedzanie siłowni w Ostrołęce. Wizyta w elektrowni będzie znakomitą sposobnością, aby na miejscu posłuchać o burzliwych okolicznościach towarzyszących planom rozbudowy tego obiektu.

XXV_Majowka_WE_2023_elektrownia_ostroleka_600x450_96dpi
Jak Państwo wiecie prace nad projektem nowego, niezwykle zaawansowanego technicznie bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka rozpoczęły się w 2009 r.
We wrześniu 2012 r. wstrzymano je nie mogąc pozyskać finansowania rynku.
Wiosną 2018 r. konsorcjum GE Power i Alstom wygrało przetarg na budowę 1000 MW bloku na węgiel kamienny za 6 mld złotych. Polecenie wszczęcia prac budowlanych wydano z końcem 2018 roku, jednak wiosną 2020 r. budowę ponownie zawieszono. W czerwcu 2020 Enea i Energa podjęły decyzję o kontynuowaniu inwestycji, ale po konwersji technologii na wykorzystującą spalanie gazu ziemnego do produkcji energii elektrycznej i ruszyła rozbiórka wybudowanych wcześniej elementów bloku węglowego elektrowni.

Docierają stale do nas sprzeczne informacje o stanie obecnym tej ogromnej inwestycji i planach na przyszłość. Szum medialny ostro podkręcany jest politycznie, a tzw. ekolodzy szaleją starając się blokować wszelkie poczynania energetyczne. Warto pojechać, w Ostrołęce zasięgnąć języka…
Dla elektryków będzie to także okazja, aby podziwiać turbogeneratory – tak miłe sercu naszego znakomitego mentora Profesora Władysław Latka.

Dalej szlak powiedzie nas do Nowogrodu, do kultowej karczmy Wiszące Ogrody. I znów zamówione ciekawe zestawy regionalnych dań, deserów oraz napitków: kartacze, rejbaki, pampuchy kurpiowskie, psiwo jełowcowe. Kto dotąd nie kosztował – nie wie co dobre!

A po południu oczkuje największa atrakcja – zwiedzanie Muzeum-Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika. W towarzystwie przewodnika podziwiać będziemy skarby architektury i rękodzielnictwa ojców tej pięknej krainy.

XXV_Majowka_WE_2023_skansen_600x398_96dpi

Z pewnością myśl o konieczności powrotu do stolicy – nie sprawi nikomu radości…

UWAGI ORGANIZACYJNE na koniec:

Zgłoszenia należy jak najsprawniej już składać u p. Sylwii Milewskiej tel. 22-234-78-83 lub pocztą: Sylwia.Milewska@pw.edu.pl.
Oczywiście także osobiście w dziekanacie pok. 216 GG.

Koszty naszej wycieczki kalkulowane skromnie, więcej nawet – obniżone istotnie dotacją dziekańską!
Dzieci do lat 4 – gratis, młodzież i studenci – opłata 110 zł, emeryci – 120 zł, pracujący zawodowo – 130 zł.
Opłaty składać należy w dziekanacie lub przelewem na konto dedykowane majowej wyprawie numer:

23 1240 1053 1111 0010 3332 5533

Wystarczy wpisać MAJÓWKA i podać swe nazwisko (oczywiście można płacić łącznie za kilka osób).

No cóż… Wrzucajmy dziś buty i śpiewnik do plecaka i niedługo, w sobotę 13 maja… w drogę!

Najserdeczniej swych Wędrowników zacnych pozdrawiam i ściskam -

Wojciech Urbańskiprodziekan
Dziekanat WE PW, dnia 5 maja 2023 roku